www.cvonline.hu

Project manager JO-1307-268482

  • A hirdetés 926 napja lejárt

We are looking for are prestigious SW developer company a
Project manager

Tasks:

• Project planning, management and controlling
• Coordinating and controlling the projects along tight cooperation with developers and QA’s
• Maintaining client contacts regards questions of technology
• Client meetings focusing on technological demands and requirements
• Daily cooperation with the teams involved in the projects
• Project documentation
• Resource management

Requirements:

• Experience in SW planning and development (preferably C++)
• 2-3 years of experience gained in the field of project management or team management
• Fluent English
• University or College degree – preferably in the field of IT
• Outstanding communication skills and proactivity
• Quality-oriented attitude
• PMI, Prince 2 certification are highly welcome
• Any additional language knowledge is a great advantage (German, Chinese, Japanese) just like experience in the automotive industry

Our offer:

• Dynamical international growth
• Young and well educated, experienced team
• Real challenges, opportunity to improve
• Competitive salary, cafeteria, flexible working hours

Location:
Budapest

Helyek Budapest
Kategória IT / Informatika
Szervezés / Menedzsment / Cégvezetés
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
Teszt menedzser - Budapest (Referenciaszám: BV- 1586)

Man at Work Kft.

Feladatok: Különböző szoftverfejlesztési proje...
Budapest, Pest

Műszakvezető

Plastweld Kft.

Veresegyházi műanyag fröccsöntéssel foglalkozó ...
Veresegyház, Budapest

Szoftvertesztelő - Budapest (Referenciaszám: BV- 1587)

Feladatok: Teszt folyamatok automatizálása Vá...