www.cvonline.hu

PROJECT ENGINEER

  • A hirdetés 782 napja lejárt

On behalf of Our multinational client (an automotive supplier) we are looking for candidates for the following position:

Tasks:

  • Check product design based on production feasibility and internal standards at relevant phases of projects.
  • Follow and organize all steps under process phasis to meet with all the deadline.
  • Take part of calculation of routing time and capacity of production.
  • Manage the development/ordering tools, equipments, machines for each project
  • Keep close connection between R&D, logistic, quality, production, controlling and management.
  • Preparation of daily, weekly and monthly reports as those are required
  • Cost calculations if required in connection with relevant department
  • Taking part in process improvements.
  • Communicate with customer when it is necessary
  • Organize the customer Audits

Requirements:

  • At least 3-4 years experience
  • Technical studies higher level (College or University)
  • Experience in project managment
  • Negotiation level in English (written and spoken) – German language is an advantage
  • General knowledge of SAP, Xpert, SolidEdge, Catia, CIM database
  • Advanced level user of EXCEL
  • Automotive experience preferred
  • Knowledge of welding, laser cutting, CNC, assembly and product design is an advantage

Location: Kecskemét

Helyek Bács-Kiskun
Kategória Mérnök / Műszaki
Gyártás / Termelés
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
MUNKABIZTONSÁGI SZAKÉRTŐ (K-6-M)

Get Work Trend Kft

MUNKABIZTONSÁGI SZAKÉRTŐ (K-6-M) Legyen tagja ...
Bács-Kiskun

Elektromos karbantartó - Kecskemét (Referenciaszám: CSZS-1825)

Man at Work Kft.

 Feladatok: Felel a rábízott gépek, berendezé...
Kecskemét

SENIOR PROJEKTMENEDZSER (K-6-M)

SENIOR PROJEKTMENEDZSER (K-6-M) Termékfejleszté...
Kecskemét