www.cvonline.hu

Project Coordinator

  • A hirdetés 959 napja lejárt

The PC will co-ordinate translation work for an account and to ensure that this work progresses smoothly through all Language Services’ processes in order to meet customer requirements.

Duties and responsibilities

  • Receive all work for the assigned jobs from the customer and/or Project Manager
  • Raise job numbers, job sheets and tracking sheets
  • Raise purchase orders for any external work
  • Liaise with Translation Resourcing Analysts to ensure availability of translation resource
  • Inform PM’s and Programme Managers of any work that cannot be placed or completed within the schedule
  • Despatch work to translators with appropriate instructions and reference materials
  • Progress chase to meet schedule
  • Receive work from translators and move it through in-house translation-processes
  • Ensure all work goes through the Translation Process where applicable
  • Liaise with customers and customers’ agencies as required
  • Back-up the Project Manager

Qualifications, Capabilities and Skills

  • Experience in an administrative role preferably within a translation/localisation environment
  • Experience in tracking and progress chasing
  • Able to anticipate challenges in processes and able to discover potential solutions
  • Team player
  • Self motivated
Helyek Budapest
Kategória Asszisztencia / Adminisztráció
Marketing / Reklám / Média / PR
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
Logisztikai asszisztens (4 órás részmunkaidő)

Work Force Kft.

Szeretne egy stabil japán tulajdonban lévő cégn...
Magyarország

Junior bérszámfejtő és cafeteria tanácsadó

Frissen végeztél és még nincs tapasztalatod? Ná...

Értékesítő IX.kerület