www.cvonline.hu

Program manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.24.
Jelentkezési határidő: 2014.02.05.
Hirdetés azonosító: 740919

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Program manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: The main scope of the position is to develop and lead the preparation and delivery of one of the streams of the operations plan, improve service, process development and being fully responsible for the project lifecycle

- Define projects, bring to trial and prepare for deployment
- Drive and deliver CET projects and the related budget
- Define clear objectives for the project team, motivate and support team members to reach the project
goals
- Allocate resources according to the programme plan
- Manage customer expectations in order to meet strategic objectives
- Manage high complexity projects in a changing environment
- Engage senior stakeholders
- Ensure proper communication with the leadership team, other teams and functions
- Identify continuous improvement initiatives
- Deliver significant benefit from key projects he / she is involved in
- Track and control project costs staying within or under budget
- Monitor project results against technical/business/financial specifications
- Monitor projects KPI's
Munkakör betöltésének feltételei: - University or college degree in economics and/or technical
- Min. 3-5 years of project leadership experience within development, programme management, and business
planning processes
- Lean / Six sigma certification
- Fluent written and spoken English knowledge
- Experience in managing complex and cross-functional projects, and leading virtual
teams
- Experience in leading international projects
- Excellent interpersonal skills, with the ability to communicate effectively
- Strong focus on deadlines
- Ability work independently
- Ability to manage multiple / changing priorities
- Strong analytical skills
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozott