Program Administrative Assistant - Temporary position [HN-PAA01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2016.12.22.
Jelentkezési határidő: 2016.07.12.
Hirdetés azonosító: 1035089

Focus consulting

Our client

Our client is a successful Foundation in shaping public policies that assure greater fairness in political, legal, and economic systems in Europe, Asia, Africa and Latin America.

Tasks

- Providing administrative support for programmatic activities by performing operational work that helps achieve the program

Requirements

- 3-5 years of administrative experience at a large and complex organization
- Excellent English and Hungarian knowledge
- High School Diploma
- Excellent organizational, analytical and interpersonal skills
- Poised, works well under pressure and attentive to detail
- High proficiency with office technology and IT solutions, including the Microsoft Office suite. Must be comfortable learning new proprietary software systems.ó
- Proficiency in managing data in a complex environment is critical, as well as using data management and visualization platforms and databases (e.g. Salesforce, NetSuite, Foundation Maps, etc.)
- Ability to set up processes, systems, and workflows and ensure adherence to procedures and follow-up
- Experience with record keeping, budgeting management, and finance administration
- Experience with multi-tasking and working independently on complex administrative tasks
- Ability to build and maintain relationships with a wide range of people from diverse backgrounds within a complex organization
- Experience making administrative and procedural decisions and judgments on sensitive and confidential issues

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
Asszisztencia / Adminisztráció
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Junior bérszámfejtő és cafeteria tanácsadó

Work Force Kft.

Frissen végeztél és még nincs tapasztalatod? Ná...
Magyarország

Értékesítő IX.kerület

ÉrtékesítőFőbb feladatok, munkák:új ügyfelek te...

HR Projektvezető

Szeretnél kapcsolattartóként dolgozni, emberekk...