www.cvonline.hu

Productivity Analyst

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.06.23.
Jelentkezési határidő: 2015.01.16.
Hirdetés azonosító: 896342

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Productivity Analyst
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: Tasks, responsibilities:
- To develop productivity standards that support a regional stores' productivity model,
- To complete store-based work measurement, data analysis, to interpret statistical trends and provide scheduling
support for new stores,
- To build and maintain daily, weekly and periodic reporting for all TESCO stores in CE and Turkey,
- To build ad hoc reports delivering accurate data insight for process managers and regional programme teams,
- To accurately maintain store profile databases across all countries,
- To work with and support the process manager team and regional colleagues on productivity projects,
- To build and maintain good working relationships within the CE Productivity team, country teams and the broader CE
program team to support the delivery of accurate productivity data,
- To complete administrative tasks supporting the work of the CE Productivity team and the CE Operations
development team.
Munkakör betöltésének feltételei: Required skills, competences:
- University/College degree (fresh graduates are also welcome),
- Experience: assistance/administration,
- Experience: 1-2 years' experience in productivity or project coordination is an advantage,
- Qualifications in mathematics/statistics is an advantage,
- Fluent business English at intermediate level (oral and written),language exam is not compulsory
- Good working knowledge of MS Office (Excel, Word, Power Point) is a must,
- Strong organizing and administrative skills, strong numerical/analytical skills,
- Readiness to travel to CE countries (Slovakia, Czech, Poland, Turkey) for work measurement purposes.
Szükséges végzettség: Egyetem, vagy Főiskolai
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan