www.cvonline.hu

Production Control Manager

Régió:

Békés
Békés

Human Centrum Kft.
Hozzáadva: 2016.12.19.
Hirdetés azonosító: 868025
lejárt

Humán Centrum Kft. működése alatt több ezer embernek biztosított országszerte törvényes, bejelentett munkahelyet, fejlődési lehetőséget számos iparágban. Célunk a munkatársak hatékonyságának növelése, fejlesztése és óvása, mely kiemelkedően fontos a vállalatok sikere szempontjából.

Now we are seeking to a Production Control Manager in the region of Békéscsaba with the following requirements:

Feladatok:

1. Inventory Management

  • Make Stock plan with targets & monitor stock levels closely
  • Co-ordinate inventory checks half yearly
  • Perpetual inventory checks monthly
  • Analyse sleeping and non-potential stock
  • Review Warehouse management and make improvements

2. Order Processing/Production Planning

  • Oversee weekly production planning
  • Monitor customer forecasts and discuss any changes with Sales side directly
  • Regularly review any buffer stock arrangement
  • Set targets & take measures to reduce lead times

3. Procurement

  • Oversee and authorise the purchasing of all materials
  • Oversee expediting of materials dealing directly with the supplier when necessary
  • Manage suppliers effectively, building professional working relationships with key suppliers
  • Measure the performance of suppliers; take swift action against poor performing suppliers
  • Involvement with supplier selection and approval
  • Closely monitor the effects of Forex rates
  • Monitor reject levels

4. Cost Down

  • Set targets for the FY
  • Continuously look for supplier CD possibilities without compromising quality, delivery & service
  • Co-ordinate semi annual supplier CD campaigns
  • Produce official Genka's for SMK-Hu. Review regularly to check plan v result.
  • Work closely with Engineering team to realise VA possibilities
  • Visit key suppliers for face to face CD discussion at least once per year

Elvárások:

  • Fluent English language skills