www.cvonline.hu

Pharma Case Processor - FRESHGRADUATE

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.06.24.
Jelentkezési határidő: 2014.08.01.
Hirdetés azonosító: 824192

Pozíció leírása / Job description

We are looking for fresh talents for our global multinational partner, who has a leading position in the outsourcing business.

Feladatok:

- Structured entry of serious and non-serious adverse events onto Customer’s global database
- Extraction of relevant information from routine source documents and/or information
- Preliminary evaluation and assessment of case reports
- Creation of comprehensive case descriptions (narratives) in English
- Checking of incoming PV information for consistency and completeness
- Verification of the accuracy of MedDRA and WHO-DD coding of reported adverse events, concomitant drugs

Elvárások:

- Bachelors degree in Science in Biological Sciences/Allied Health/Public health/Human Nutrition/Pre-Medicine or Nursing degree or Pharmaticist
- Willingness to work in an outsourcing industry
- 0.5-1 year experience in the Healthcare industry is an advantage
- Fluent English knowledge
- Basic IT skills

Amit kínálunk:

- The chance to work in a young, dynamic and rapidly expanding organization
- International, high-tech work environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a