www.cvonline.hu

Pénzügyi gyakornok

Mind-Diák Szövetkezet
Hozzáadva: 2017.11.17.
Hirdetés azonosító: 949365
lejárt

Ha diákmunka, akkor Mind-Diák! A diákszövetkezet, aminek folyamatos fejlődését több tízezer diák szorgalma és tehetsége biztosítja. Különböző iparágakban működő hazai és multinacionális cégeknél végezhetsz rendszeresen és alkalmanként diákmunkát, részt vehetsz gyakornoki programokban, szakmai gyakorlaton. Csatlakozz hozzánk!

Now we are seeking to new Interns for Citibank for the fall semester in the field of Finance and Accountancy

Feladatok:

What We Offer

  • Diverse positions in the areas of Accounting and Finance
  • Opportunity to get to know the full range of institutional and investment banking products
  • Learning experience
  • Transparent career routes
  • Culture of promotion from within
  • Creative, inspiring, multinational working environment

Elvárások:

  • Last year University/College student at a Hungarian institution, specializing in Accounting/Finance (or related)
  • Interest in banking and the financial markets
  • Understanding of financial products
  • Accounting knowledge
  • Excellent spoken and written English
  • Strong communication skills - written and oral
  • Strong analytical skills
  • Attention to detail
  • Strong MS Office computer skills (especially Excel)
  • Ability to meet tight reporting and project deadlines
  • Pro-active attitude
  • 40 hours / week

What We Offer:

  • International opportunities
  • Creative, inspiring multinational working environment

Application:

If you can meet the requirements (especially  the period of work), after the Link megjelenítése,  please upload your CV.