www.cvonline.hu

Packet Switched Core Network Operations Expert

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.23.
Jelentkezési határidő: 2014.12.03.

Pozíció leírása / Job description

Our prestigious multinational client in the telecommunication sector is looking for Packet Switched Core Network Operations Expert to their Budapest-based center.

Feladatok:

The Packet Switched Core Network Operations Expert is responsible for managing the General Packet Radio Service core network includes the Gateway and Serving GPRS Support Nodes as well. You must be expert of the PCRF software node, SPR and the Open Service Node too.
The ideal candidate has to be responsible for ensuring continuous maintenance of the service and contribute to fault resolution and recovery processes in connection with others. The main duties also contain the planning of the 24 hours on-call work.

Elvárások:

- IT or Telecommunication University degree
- Minimum 2 years work experience /preferable in Telco
- Deep knowledge of Unix Systems, IP networks, Databases, GSM/UMTS Network
- Problem solving, structured thinking, excellent analytical skill
- Fluent English

Amit kínálunk:

- Opportunity to join an acknowledged company
- Competitive compensation package
- International and multicultural professional environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat 2 év
Szükséges iskolai végzettség Egyetemi végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő