www.cvonline.hu
.Net Technical Lead
Bluebird International ZRt.
Frissítve : 2014.08.04.
Jelentkezési határidő: 2014.08.10.
Hirdetés azonosító: 810629
lejárt
IT SERVICES FEJLÉC

We are looking for talented candidate on behalf of our multinational partner company for the following position:

Position Summary

  • Building up and growing a team of .Net developers
  • Participate in development
  • Providing technical assistance and direction, architecture and design, packaging and testing
  • Task estimation and planning, team leading and quality assurance

Skills required

  • Knowledge of .NET (2.0/3.5/4.0), and MS SQL Databases (2005, 2008)
  • Experience in coding in VB.NET, ASP.NET/AJAX
  • Knowledge of SSRS is a plus
  • Knowledge of Microsoft Enterprise Library (3.1) is a plus
  • Knowledge of Infragistics NetAdvantage a plus
  • Knowledge of TFS a plus
  • Team oriented
  • Quality oriented
  • Pragmatic and results oriented

Experience

  • At least 5 years of experience in relevant technologies (.NET, MS SQL)
  • Experience and ability to lead and mentor a team

Education & Languages

  • B.Sc. in Computer Science, Software Engineering or related field
  • Good level of both spoken and written English is a must
  • French or German is a plus

Kategória
IT / Informatika
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
UX tanácsadó

ACG Reklámügynökség Kft.

UX tanácsadót keresünk az ACG Digitál növekvő ...
Budapest, Pest

.NET Vezető fejlesztő

HSA Kft.

.NET Vezető fejlesztő Feladatok: 6-8 fő szoft...

Webfejlesztő

Webfejlesztő Az ACG dinamikusan növekvő fejles...