www.cvonline.hu
MTAS Release System Tester
Grafton Recruitment Kft

Frissítve : 2014.02.10.
Jelentkezési határidő: 2014.02.12.
Hirdetés azonosító: 605399
lejárt

(Budapest)

Pozícióleírás
On behalf of our multinational partner operating in engineering services and product information we are currently looking for a Multimedia Telephony Application Server Release System Tester for the following tasks:
- Testing deliveries from the MTAS development organization, including both legacy and new functionality, characteristics, stability testing, overload testing etc. The work involves both automated and manual testing.
- Preparation of the node/network configuration for the test.
- Preparation of the test specification by designing new test cases.
- Performing system test activities according to the related test specification.
- Reporting faults and supporting designers with trouble-shooting.
- Providing system support to customers all over the world.

Követelmények
- BSc degree in Electrical Engineering, Computer Science or Telecommunication
- Experience in IP technologies
- Proficiency in Unix and/or Linux environment
- Proactivity
- Knowledge of TSP platform
- Knowledge of IMS
- Passion to improve the product’s quality
- Good command of English and Hungarian

ADVANTAGES:
- Familiarity with Unix scripting, Perl, TCL
- Verification experience
- Enjoy working in a team and achieve excellent results together

Egyéb hasonló állások Önnek
Ipari mérnök - Veszprém (Referenciaszám: KJ-2189)

Man at Work Kft.

Feladatok: A meglévő gyártósorok átalakítása és...
Veszprém, Veszprém

Gyakornok - Motorgyártás - V6 Motorszerelde - Gyártási folyamatok

AUDI HUNGARIA Zrt.

A szakterületen lévő gyakornok megismerkedhet a...
Győr

.NET Developer

Trenkwalder Kft

.NET fejlesztő kollégát keresünk piacvezető IT ...