www.cvonline.hu

Meetings & Events Planner

Régió: Budapest

HAYS Hungary Kft.
Hozzáadva: 2015.04.14.
Jelentkezési határidő: 2015.05.26.
Hirdetés azonosító: 927988
lejárt

For our Client top corporate travel provider we are currently looking for a Meetings & Events Planner who will be dedicated to pharmaceutical Client.

Meetings & Events Planner will be responsible for:

• Contracting and negotiating with vendors,
• Managing food and beverage functions,
• Planning logistics of a meeting,
• Managing rooming and arrival/departure lists,
• Arranging hotel bookings and understanding hotel cancellation policies,
• Managing multiple meetings simultaneously,
• Coordination with air team,
• Ability to close out meetings at the expected profit level,
• Invoicing to customer.

An ideal candidate should possess:

• Incentive and conference travel experience
• Excellent organisational and communication skills and an eye for details
• Good selling and negotiation skills
• Good verbal and written business English language skills
• Understanding of the financial dynamics of the incentive travel business
• Advanced PC skills
• Self-motivation and ability to work alone at a very high standard
• Good orientation in multinational key accounts especially pharmaceuticals as an advantage

Our client offers an attractive and stable employment conditions in well-structured international organization.

Egyéb hasonló állások Önnek
Értékesítő

Trenkwalder Kft

A Dinocoop Kft. számára keresünk új munkatársat...
Budapest

Ügyfélszolgálati specialista román-angol nyleven

Multinacionális partnerünk számára keresünk 6 h...
Budapest

Tej árufeltöltő

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Munkakör megnevezése: Tej árufeltöltő Munkavégz...