www.cvonline.hu

 Master Data Coordinator

A Nilfisk a világ egyik vezető gyártócége a professzionális takarító-berendezések piacán. Több mint egy évszázados

szakértelmünkkel világszerte három fejlesztőközpontban tervezzük magas minőségű termékeinket, melyek a legújabb
technológiát és innovációt képviselik széles termékpalettával. Több mint 3000 különböző (kültéri és beltéri) termékkel
szolgáljuk ki vevőinket.
A Nilfisk központja Dániában található és 45 kereskedelmi központunk világszerte több mint 100 országba juttatja el
termékeinket. Termelő egységeink 8 országban vannak jelen és összesen 5500 munkatársunk kötelezte el magát a
fenntartható tisztaság mellett világszerte. A Nilfisk az NKT Csoport tagja és az éves árbevétele 918 millió EUR (2014).
A Nilfisk Nagykanizsán található gyáregységbe keres munkatársat:

Your responsibilities

  • Serve as a primary contact point for the
  • maintenance and change of item master data following internal standards and guidelines to ensure high degree of data accuracy, consistency, and completeness
  • Participate in data governance and data quality/ cleansing activities to ensure data accuracy and completeness
  • Work closely with other stakeholders within Supply
  • Chain, Finance, Quality, Production, and Sales to address and resolve master data issues in a timely manner
  • Assist business units with their processes for managing master data – focus on materials, customers and vendors
  • Project tasks in relation to internal and external process developments
  • Besides daily tasks handling of ad-hoc issues including basic level problem solving and communication to different parties within the global organization

Our requirements

  • Higher level education, preferably Associate’s
  • degree; Bachelor’s degree in Business, Science/ Engineering
  • 2-3 years experience with managing master data in a complex ERP environment
  • Experience with SAP Material Master data preferred
  • Advanced Excel skills
  • Fluency in English is essential

 Your competencies

  • Expertise with data profiling, data cleansing, and
  • standardization
  • Are able to handle conflicts
  • Capable of multitasking and handling a complex working environment

If you are interested in the position please send your application in English to the email address below.

Egyéb hasonló állások Önnek
Védelmi ellenőr (Szállás támogatással)

Randstad Hungary Kft.

Feladatok: • a reptér területére belépő személy...
Budapest

2nd Line Cisco Network Engineer

Our multinational client is a prestigious telec...
Budapest

Gépkezelő

Partnercégünk a műszén, grafit és ezekhez kapcs...