www.cvonline.hu

Marketing Coordinator

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.23.
Jelentkezési határidő: 2016.02.15.
Hirdetés azonosító: 1013997

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Marketing Coordinator
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: Would you like to join one of the biggest fashion brands in the world with presence in 23 countries worldwide?
If you are addicted to fashion, interested in the latest trends, ambitious and would like to work in an international, dynamic, customer oriented retail team, we are looking for you.

- Responsible for coherent brand communication and brand strategy implementation with focus to promotions and
events
- Coordinate all the promotional activity country wide with right communication and change management approach
(120 stores)
- Responsible for promo price checking and solving the promotional issues within short period of time
- Coherent and legally sound communication of the promotional activities on all channels (web, POS, leaflet,
magazine, store)
- Coordinate leaflet process from briefing the agency till correct appearance
- Maintain local leaflets and events calendar document to ensure it is in line with the Trade Plan
- Document translation between Hungarian and English (weekly news, promo-charts, different marketing guides, POS,
etc), quickly, accurately and in time
- Monitor and analyze competitor activities on weekly basis. Provide development proposals based on latest trends
- Answer customer questions and queries
- Work and contact external and local agencies, publishers, printing houses, other corporate departments
- Provide administrative and organizational support
- Ensure any additional marketing activities are done according to deadlines and needs
Munkakör betöltésének feltételei: - College/university degree in Economics or Marketing studies
- Fresh graduates or 1-2 years job experience in the relevant fields, are also welcome (marketing and/or
clothing/commercial)
- Fluent English - (written and verbal)
- Driving licens "B"
- PC skills (MS office) - confident knowledge
- Excellent communication skills - (written and verbal)
- Ability to work in fast and evolving workflows with eye for detail
- Ability to work under pressure,
- Ability to work as a part of the team
- Well organized, proactive person
Szükséges végzettség: Főiskola, College/university degree in Economics or Marketing studies
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan
Munkavégzés kezdete: 2016.03.01.
Előnyt jelent: - Knowledge of the HU clothing competitors and media market