Logistics Assistant (Warehouse) / Logisztikai Munkatárs (Raktár)

  • A hirdetés 1128 napja lejárt

Advanced MP Technology Hungary Kft.

is seeking a professional for the

Logistics Assistant (Warehouse)

position.

ESSENTIAL DUTIES AND RESPONSIBILITIES include the following:

  • Reads customer orders, shipping order, pick ticket, or requisition to determine items to be moved gathered, or distributed.
  • Conveys materials and items from receiving area to storage or to other designated areas (ELECTRONIC PARTS).
  • Sorts and places materials or items on racks, shelves,
  • Fills requisitions, work orders, or requests for material or other stock items and distributes items to shipping area.
  • Performs periodic scheduled cycle counts and inventory checks.
  • Makes sure all necessary shipping documents are on/in the package for shipments and customs purposes.
  • Fills out all necessary paperwork for receiving, shipping, or stocking.

EDUCATION and/or EXPERIENCE:

College or University degree. Three months’ or more related experience and/or training; or equivalent combination of education and experience is advantage. Forklift driving licence and Customs clearance knowledge is an advantage.

LANGUAGE SKILLS FLUENTLY ENGLISH.

Ability to read and interpret documents such as safety rules, operating and maintenance instructions, and procedure manuals. Ability to write routine reports and correspondence.

Please indicate your salary expectation.

LOCATION:

  • Budapest IX. district

Please indicate your salary expectation and send your CV to the following email address:

E-mail cím megjelenítése

Az

 munkatársat keres az alábbi pozícióba:

Logisztikai Munkatárs (Raktár)

FELADATOK:

  • Áru raktáron belüli mozgatása, feldolgozása (Elektronikai alkatrészek)
  • Minőségellenőrzés
  • Megfelelő dokumentumok kitöltése: Vámkezelés, Fuvarlevél…
  • Leltározás
  • Áru fogadás
  • Áru csomagolása, előkészítése a kiszállitásra
  • Vámkezelés
  • Számítógépes készletnyilvántartó program kezelése
  • Logisztikai feladatok ellátása

ELVÁRÁSOK:

  • Főiskolai vagy egyetemi végzettség
  • Kiváló tárgyaló, kommunikációs és problémamegoldó készség
  • Logisztikai cégnél szerzett tapasztalat határozott előnynek számít
  • Kiemelt előny: Vámügyintéző tapasztalat, Tragoncavezetői engedély
  • Kommunikációképes, magabiztos angol nyelvtudás

KÉREM, JELÖLJE MEG FIZETÉSI IGÉNYÉT!

MUNKAVÉGZÉS HELYE:

  • Budapest

Fizetési igény megjelelölésével öléletrajzát a következő e-mail címre küldheti el:

Helyek Budapest
Pest
Kategória Mérnök / Műszaki
Értékesítés / Kereskedelem
Beszerzés / Logisztika / Szállítás
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő