www.cvonline.hu

Local marketing manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.25.
Jelentkezési határidő: 2016.10.15.
Hirdetés azonosító: 1084817

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Local marketing manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Mit jelent?: The UK based Tesco is presented in 10 countries all over the world including Ireland and Thailand.
Tesco operates in Hungary since 1995 and its head office is located in Budaörs. The company has built the country's biggest retail chain by running more than 200 stores all over Hungary.
More than 800 colleagues work together in our head office in Budaörs. We cooperate in 4 countries structure with the Polish, Czech and Slovakian teams on a daily basis to offer the best to our customers.
Feladatok: - Working out the E2E marketing campaign for new stores and continuously tracking the results
- Planning and organizing the E2E marketing support for major CE refit types: better hypermarket, shop in shop and better supermarket as per the CE standard marketing plan
- Working out the defense campaign against competitor openings
- Adjusting marketing strategies to One Europe standards
- Working closely with other functions and 3rd party agencies to implement marketing activities that drive trade locally
- Visiting stores regularly and preparing summaries of the visits
- As Senior Local marketing manager, organizes the work of the country local marketing team, distributes tasks, reviews performance
- Tracking the country local marketing budget, providing periodic feedback to line manager and finance team
- Attending customer insight surveys regularly, managing customer complaints regarding local marketing activities; learnings are built into the relevant campaigns
Amit nyújtunk: According to our colleagues:
- Great team spirit that means you can work together with dedicated and enthusiastic colleagues
- Onboarding programs and trainings so you can learn and develop yourself continuously
- Flexible working, we support to work from home once or twice a week in most of the head office positions
- Company buses from Boráros square and Déli railway station which by you can get to Budaörs in 15-25 minutes
- Other advantages are for example: easy to park your car, we have company cantin, coffee shop and several team building programs
Amit kérünk: - College/University degree
- At least 2 years of retail/marketing experience
- Confident user of Word/Excel/PowerPoint
- Good communication skills in English both spoken and written
- Driving license
- Ability to make decisions
- Good understanding of relevant finance processes
Szükséges végzettség: Főiskola
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép, nyelvvizsga nélkül )
Szerződés típusa: Határozatlan