www.cvonline.hu

Lean Engineer

  • A hirdetés 961 napja lejárt

Sematic Group is a leading supplier in the world of elevator components. Our activities include the production and distribution of standard and special automatic elevators.

Link megjelenítése" target="_blank">Link megjelenítése

 SEMATIC Hungária Ltd. is looking for the best candidates for its LEAN department in a position of:

Tasks/ responsibilities:

  • Assess, prioritize and implement continuous improvement projects by using LEAN tools together with manufacturing engineers
  • Active participation in the planning and introduction of LEAN principles
  • Provides training on LEAN performance improvement concepts, tools and techniques to others on a just-in-time basis
  • Define production cycles and cycle times of products
  • Problem solving management, Project management
  • Identify and drive best practices across the business
  • Coordination of 5S activities, facilitate Kaizen events

 Requirements:
  • High degree in Mechanical engineering (Msc)
  • Recommended, at least 3-4 years of experience in LEAN/Manufacturing area
  • Lean, Six Sigma, Kanban, Process maping experience
  • Knowledge of  understanding technical drawings, AUTOCAD
  • English fluent
  • Excellent communication skills, Excellent collaboration skills
  • Precise, creative, open to new, brain storming ideas, analytical skills

What we offer:

  • Professional development in an international manufacturing company
  • Trainings

Date of Start:

ASAP

If interested in this career opportunity in a new vibrant organization, please submit your cover letter, resume with photo to the email address below.

Sematic- Hungária Kft., Nyíregyháza, Debreceni út 273.

Helyek Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kategória Mérnök / Műszaki
Gyártás / Termelés
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Egyetemi végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Elvárt nyelvtudás Angol
Egyéb hasonló állások Önnek
Fejlesztőmérnök

HSA Kft.

Fejlesztőmérnök Feladatok: Termékfejlesztéssel ...
Eger

Lakatos

HSA Kft.

Lakatos Feladatok: A vállalat gépparkjában kele...
Heves

Termékvizsgáló hegesztési ismeretekkel - Karosszériaüzem

AUDI HUNGARIA Zrt.

Függetlenül attól, hogy karrierútjának melyik á...
Győr