Az OTP Csoport a magyarországi és közép-európai térség meghatározó gazdasági szereplőjeként 9 országban, több mint 1500 bankfiókban, a legmodernebb elektronikus csatornákon és széleskörű partneri hálózatán nyújt közel 12,2 millió ügyfél számára pénzügyi szolgáltatásokat. Ambiciózus célkitűzéseink eléréséhez olyan munkatársakra van szükségünk, akik motiváltak a közös sikerben, képesek a fejlődésre egy komplex, folyamatosan növekvő igényeket támasztó környezetben.

Junior treasury trader (Equity)

Feladatok:

OTP Bank is looking for a new colleague for

position

Duties:

  • Execute trades on various exchanges and trading platforms and with partner banks;
  • Participate in development of various equity structures;
  • Quantitative support of decision making and trading models for trading portfolio;
  • Prepare technical documentations and presentations;
  • Liaise and cooperate with other departments.

Requirements:

  • Master degree in finance or economics;
  • Strong interest in financial markets, securities and derivatives trading,
  • Fluent English language skills (written and oral);
  • Attention to accuracy and detail;
  • Ability to work  independently and also in a team;
  • Problem solving attitude;
  • Multi-tasking  and prioritizing skills;
  • Customer focus, ability to build excellent relationships;
  • Stress tolerance.

Advantage:

  • Postgraduate degree in finance/investment (EFFAS, CFA, passed BSE and Xetra Examinations);
  • 3-5 years of work experience in treasury department;
  • Experience with programming statistical packages (R, MATLAB, etc.) is a plus;
  • Knowledge of Equity Trade algorithms.

Deadline for application:  15. March 2015.

If you are interested in the position, please send your CV and motivation letter (In English and Hungarian).

If you are interested in the above position, please click here!

You can apply only to Internet Explorer.

Akit keresünk:

Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling, Értékesítés / Kereskedelem, Bank / Biztosítás / Pénzintézet
Régió Pest
Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő