www.cvonline.hu

Junior Purchasing Specialist

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.21.
Jelentkezési határidő: 2014.01.18.

Pozíció leírása / Job description

Our Client is a successful Shared Service Centre in Budapest. They offer an exciting new challenge and an excellent opportunity to join a dynamically growing company now. They are currently looking for a Junior Purchasing Specialist.

Feladatok:

- Liaise with internal stakeholders upon new quotes
- Contacting suppliers for new quotes/pricing information
- Analyze supplier quotes and pricing proposals (best bid assessment);
- Submit analysis/recommendations for approval to the relevant category managers;
- Issue approved quote proposal to internal stakeholders;
- Drive internal stakeholder satisfaction levels;
- Track and report savings;
- Provide summary analysis on market trends to stakeholders (suggest improvement ideas for streamlining purchasing)

Elvárások:

- Excellent English language knowledge is a must, German is an advantage
- University / College Degree
- 0-2 years Purchasing experience
- Excellent negotiation and customer relationship management skills
- Excellent organizational skills and ability to organize own workload
- Ability to analyze tasks and understand underlying processes
- Good IT skills (MS Office), in particular Excel.

Amit kínálunk:

- Multinational environment
- Dynamically growing company
- Continuous development and career opportunities
- Attractive compensation package

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Beszerzés / Logisztika / Szállítás
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -