www.cvonline.hu

Junior IT specialist

Régió:

Budapest

Human Centrum Kft.
Hozzáadva: 2017.04.23.
Hirdetés azonosító: 1019756
lejárt

A Humán Centrum Kft. büszke arra, hogy működésének ideje alatt több ezer embernek biztosított országszerte törvényes, bejelentett munkahelyet, fejlődési lehetőséget számos iparágban. Célunk a munkatársak hatékonyságának növelése, fejlesztése és óvása, mely kiemelkedően fontos a vállalatok sikere szempontjából.

Ezúttal nemzetközi olaj-és gázipari társaság  részére keresünk Junior IT specialist munkatársat budapesti munkahelyre az alábbi feltételekkel:

Feladatok:

1) Testing:
  • Testing new software versions on the test ECR system to ensure their correct operation
  • Specifying test protocols
  • Reporting version errors, assisting in the problem resolution process
  • Creating User Manuals for new features and changes
  • Collaborating with the responsible IT departments during the software implementation into the productive system
  • Participating in the development process
  • Reporting the errors popped up during the daily operations
  • Creating Change requests
  • Creating and archiving documentations regarding the tests performed
  • Managing process optimization
2) Monitoring the main BOS, POS and FEP terminal functions:
  • Checking and testing new promotions, functions in test environment before setup productive system
  • Checking POS shift, fiscal and BOS daily accounting
  • Monitoring article master data: pricelist, assortment, article listing / de-listing etc.
  • Testing SuperShop functions: balance, debit, credit, barcode, new promotions
  • Testing local special functions: e-vignette, e-toll, mobile topup, parcel service and verifying sales data from different sources
  • Checking the DCD batch files generated from ECR
3) Managing the local test ECR system operation:
  • Ensuring the operation of Back office PC, POS, forecourt server, fuel dispenser, trilumin, FEP terminal etc.
  • Testing new hardware
4) Others:
  • Supporting NOB and Marketing business with proper setup of ECR and/or SAP retail regarding promotions.
  • Replying to authorities, partners
  • Providing consultations for the business departments about the ECR system

Elvárások:

  • University or collage degree in economy/ business/IT
  • Fluent in spoken and written Hungarian
  • Language skills: business English - fluent in writing and speaking
  • Computer literacy: MS Office, Internet, Outlook
  • Flexibility, assertiveness, self-activity and reliability
  • Good analytical and mathematical skills
  • Good communication skills

Előnyt jelent:

  • Knowledge of SAP
  • Experience of purchase and sales procedure in retail

Amit kínálunk:

  • Versenyképes fizetés
  • Stabil, hosszútávú munkalehetőség
  • Folyamatos szakmai képzések

Jelentkezését a Link megjelenítése oldalán történő regisztrációt követően várjuk. Kérjük, hogy kiemelt figyelmet fordítson önéletrajza feltöltésére, és fizetési igénye megjelölésére.

Kategória
IT / Informatika