www.cvonline.hu

Junior IT Project Engineer - Site Migrations Europe

Régió: Fejér

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.08.24.
Jelentkezési határidő: 2014.09.19.

Pozíció leírása / Job description

Our Client is a world leading company who is delivering end-to-end IS/IT and financial services.

We are looking for Junior IT Project Engineer on their behalf who will support PC and server migration project onsite, across Europe.

Feladatok:

- Execute of onsite migration according to standard procedure with Architects ( PC and server migration )
- Supporting the process as an advisor
- Correspondance with vendors, contractors
- Taking active part in incident resolution related to the migration
- Diagnosing and solving faults ( hardware/software )

Elvárások:

- FLUENT ENGLISH
- Degree in IT Engineering or similar
- Second foreign language is an advantage ( French or German preferred )
- Willingness to travel. Frequency: 70%
- Fresh graduates are very welcomed

Amit kínálunk:

- Excellent career opportunity to take part in or coordinate global security projects and campaigns
- Attractive compensation package
- Exceptional oppurtinity to get familiar with the organisation

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Fejér
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -