www.cvonline.hu

Junior internal auditor

  • Company_icon UniCredit Bank Zrt.
  • Location_icon V. kerület, Budapest, Pest
  • Mentés
  • Az álláshirdetés 8 napja lett aktiválva

In Hungary UniCredit Bank offers comprehensive and flexible financial products and services under favorable conditions to private customers as well as small and medium size enterprises and large corporates.

Our Internal Audit Department is looking for a new colleague for the following position.

Tasks

  • Participation in the performance of the selected audit engagements, preparation of the related documentation
  • Checking whether the audited processes comply with the external/internal regulations, and evaluation of their effectiveness, identification of risks and key control requirements
  • Overall assessment of the internal control system of the audited area and detailed assessment of its elements
  • Direct communication with the audited areas
  • Elaboration of proposals to eliminate the weaknesses identified, tracking, follow-up
  • Consultation, advisory activities
  • Support on regular reporting activity

Requirements

  • High school diploma
  • Fluency in English
  • 1-2 years professional experience gained at financial audit, consulting or control area
  • High-level user of MS Office and database management practice
  • Good problem-solving and analytical skills
  • Independent, precise work
  • Good interpersonal and communication skills

Advantage

  • Big4 or banking experience
  • Audit experience in Risk Management, Basel II, corporate lending

Munkavégzés helye: Budapest, V kerület
Foglalkoztatás jellege: teljes munkaidő
Pozíció szintje: munkatárs/beosztott/alkalmazott
Foglalkoztatás időtartama: Határozatlan idejű
Terület: Budapest

Helyek V. kerület
Budapest
Pest
Kategória Bank / Biztosítás / Pénzintézet > Banki szakértő
Pénzügy / Számvitel / Kontrolling > Pénzügyi elemző, Pénzügyi ellenőr, Pénzügyi szakember
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Középiskola
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Egyéb hasonló állások Önnek
Internal Auditor

HAYS Hungary Kft.

Feladatok: biztosító és leányvállalatainak munk...
Budapest

IT Auditor

Bluebird International ZRt.

Megbízható háttérrel rendelkező, nemzetközi par...
Budapest

Senior IT Auditor

Randstad Hungary Kft.

Our client is a leading player in manufacturing...