www.cvonline.hu
Junior General Ledger
Grafton Recruitment Kft

Frissítve : 2014.01.22.
Jelentkezési határidő: 2014.01.25.
Hirdetés azonosító: 716541
lejárt

(Budapest)

Pozícióleírás
A major and fast expanding international company, operating all over the world is looking for qualified candidates to fill the position of Junior General Ledger.

Responsibilities:

- Responsible for US GAAP and Plant accounting, reporting and analyses of data and other ad hoc requests for information
- Perform month –end closings, general ledger account analysis and reconciliations
- Prepare and review management reports and financial information analysis on monthly, quarterly and annual basis
- Actively participate in general ledger change projects as required
- Assist team leader with creation and maintenance of departmental policies, training documents and performance metrics

Követelmények
- BA/MA degree (preferably in accounting)
- 1-2 years of relevant experience in accounting / audit
- Strong accounting knowledge
- Fluent English is a must
- Ambitious, proactive and positive personality
- 'Can do' attitude
- German knowledge is an advantage

Egyéb hasonló állások Önnek
Fejlesztőmérnök

HSA Kft.

Fejlesztőmérnök Feladatok: Termékfejlesztéssel ...
Eger

Lakatos

HSA Kft.

Lakatos Feladatok: A vállalat gépparkjában kele...
Heves

Termékvizsgáló hegesztési ismeretekkel - Karosszériaüzem

AUDI HUNGARIA Zrt.

Függetlenül attól, hogy karrierútjának melyik á...
Győr