www.cvonline.hu

Junior Financial Analyst - Product Control

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.08.26.
Jelentkezési határidő: 2014.01.23.

Pozíció leírása / Job description

For our client, one of the world's leading multinational banks, we are looking for a Junior Financial Analyst

Feladatok:

- Preparation of daily P&L's. Includes: analysis of P&L, position control, profit attribution analysis, review with traders and explanation of P&L movements to management.
- Review and analyse complex transactions for pricing, reserving and control issues. Includes; interaction with Traders, Middle Office, Risk Management and Accounting Policy

Elvárások:

- University/College degree in Accounting/Finance
- Excellent spoken and written English
- Experience in similar field
- Strong mathematical or analytical background
- Basic understanding of Fixed Income Products
- Good financial accounting skills
- Good interpersonal skills
- Keen attention to detail
- Ability to meet tight reporting and project deadlines

Amit kínálunk:

- Attractive compensation package and benefits
- Dynamic, multinational enviroment
- Various tasks with the possibility of professional growth and development

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -