www.cvonline.hu

Junior Financial Analyst [BAAG-FA01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2017.11.15.
Jelentkezési határidő: 2016.03.03.
Hirdetés azonosító: 1015650

Focus consulting

Our client

Our client provides Financial and Human Resource Management services to some of the world's largest Non-Governmental Organizations. Currently we are looking for candidates for a Junior Financial Analyst position.

Tasks

- Performing basic daily accounting tasks
- Assisting in preparation of management reports and financial statements
- Completing regular reconciliation routines
- Ensuring that the accounting and reporting activity of select Foundations are in full compliance with the relevant internal and external regulations
- Monitoring, reviewing and analyzing monthly reports
- Monitoring annual and monthly balance sheet activity of select legal entities
- Preparing ad hoc reports as requested by Firm's clients and management

Requirements

- College or university degree in Finance, Accounting or Business Analytics essential
- One to three years relevant experience in basic accounting or data analytics preferred
- Good analytical, excellent presentation & communication skills
- Fluency in English essential, Hungarian language skills preferred as well
- Advanced Excel skills essential
- Strong computer skills required, experience with computer based Accounting systems is an advantage
- Well organized, self-starter, team player

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Bér- és TB ügyintéző - Tatabánya

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Minőségirányítási mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Gyártástervező

Trenkwalder Kft

Gyártó partnercégünk számára keresünk munkatárs...
Tolna, Tolna