www.cvonline.hu

Junior Client Manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.09.21.
Jelentkezési határidő: 2016.05.16.
Hirdetés azonosító: 1043591

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Junior Client Manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Mit jelent?: Dunnhumby is the world's leading customer science company. We analyse data and apply new insights from more than 600 million customers across the globe to create better customer experiences and build loyalty. Our insights and strategic process help clients create competitive advantage and enjoy sustained growth. Dunnhumby employs more than 2,200 employees in offices throughout Europe, Asia and the Americas, and serves a prestigious list of companies including Tesco, Coca-Cola, Macy's, Procter & Gamble, and PepsiCo.
Bevezetés: To support the dunnhumby client team in executing the client plan for the customer-loyal journey of the client or category through the delivery of first class insights which helps demonstrate how to gain competitive advantages from applying customer insights and why customer loyalty matters.
Feladatok: - Supports the Client Director to deliver a seamless and proactive service to the Client on smaller clients or particular category working with Solution experts to deliver client solutions that drive unique value using the suite of dunnhumby capabilities
- Builds relationships with client contacts and a good understanding of the client organisation, their strategies and objectives
- Delivers accurate, creative and actionable shopper insights from dunnhumby's tools, analysis & consultancy in order to create measurable change for the Client's customers
- Understands selected elements of the organisation change plan, delegating to specialists as necessary, toward enabling a sustainable customer-loyal culture (people, process, beliefs) within the client
- Effective project management and delivery of consistently high standard of work as directed by Client Director ensuring deadlines are met, operational hurdles are understood and insights are delivered in an actionable format
- Makes a contribution to delivering revenue targets for the client group from identifying and effectively managing clients and projects
- Collaborate relentlessly with others in order to execute a 'joined up' approach for the client and to deliver against an integrated overall client plan
- Participates in the integration of dunnhumby data, solutions and tools into our clients' collaborative business planning and measurement processes in ways that lead to consistent, efficient, effective utilisation of customer insights to grow business results
Amit nyújtunk: An exciting opportunity to work in a dynamically growing company and get involved with the wider global initiatives & innovations as part of an international team. Comprehensive professional development will be a key part of the total reward package we offer to the successful candidates and opportunity to work with market leaders & blue chip organisations.
Amit kérünk: - Bachelor's degree or equivalent in a related subject
- Strong analytical / data interpreting skills
- Sound working knowledge of Microsoft office programmes
- Fluency in both Hungarian and English
- Great communication and presentation skills
Előnyként értékeljük, ha: - Master's degree or equivalent in related subject
- National Body Recognised Accreditation in related subject
- Experience of working in Retail / FMCG/ marketing consultancy/ market research agency
- Project management experience
- Commercial acumen
- Strong planning and organisational skills and ability to manage a number of workstreams simultaneously
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - Master's degree or equivalent in related subject