www.cvonline.hu
Java front/back end developer
Bluebird International ZRt.
Frissítve : 2015.08.07.
Jelentkezési határidő: 2015.08.05.
Hirdetés azonosító: 896574
lejárt
IT SERVICES FEJLÉC

On behalf of our multinational partner company in their fast growing development team in Budapest, we are searching for talent for the following position:

Job description

  • Implementation of new developments and enhancements in a database environment

  • Solve complex technical problems

  • Design of procedures and data structures

  • Programming of front end, user interface and/or back end programs
  • Requirements

  • Graduate of a technical college or university

  • 3-5 years experienced in Java, and possibly J2EE, J2SE, JSP, JDBC, other Java tools.

  • good SQL and PL/SQL skills or willingness to improve are welcome, based on our partner company’s

  • internal training program

  • Solid experience in software engineering

  • Strong analytical skills and structured thinking

  • Skills in FITNESSE, ANT, LOG4J and Oracle Weblogic are welcome

  • Good English skills. German is advantage

  • Your personal strengths

  • Careful work style and durability

  • High quality and responsibility

  • Interest in new methods and technologies

  • Teamwork

  • Our offer

  • Dedicated team

  • Excellent working environment

  • Performance-based income

  • Kategória
    IT / Informatika
    Régió

    Egyéb hasonló állások Önnek
    Ipari mérnök - Veszprém (Referenciaszám: KJ-2189)

    Man at Work Kft.

    Feladatok: A meglévő gyártósorok átalakítása és...
    Veszprém, Veszprém

    Gyakornok - Motorgyártás - V6 Motorszerelde - Gyártási folyamatok

    AUDI HUNGARIA Zrt.

    A szakterületen lévő gyakornok megismerkedhet a...
    Győr

    .NET Developer

    Trenkwalder Kft

    .NET fejlesztő kollégát keresünk piacvezető IT ...