www.cvonline.hu

Java Developer

  • A hirdetés 889 napja lejárt

B19JD

We are looking for a Java developer for our software development partner company.

Close cooperation with:

  • Hamburg Head office
  • 3rd party company providing connectivity
  • Architects in regards setup corresponding business flows
  • Designing and developing of multiple entertainment functions and 3rd party interfaces (e.g. video/audio playback, news, PMS, shopping, etc.) that the system has to provide.

Requirements

  • 2 years of experience in Java/J2EE development
  • General database knowledge
  • Knowledge of the following technologies:
  • JEE, JBoss EAP6 / Wildfly, JMS, ActiveMQ, REST technology, RDBMS, Spring, Spring Data
  • Linux, Windows, IntelliJ / Netbeans / Eclipse, GIT, Maven, Jenkins, CI
  • Testing frameworks\libraries, JUnit, Spring Test

Advantages

  • PostgreSQL
  • JAX-RS, JAX-WS, Jersey, RestEasy
  • Camel
  • Tomcat
  • Java Script
  • HTML
  • ZKoss
  • Node.js
  • Linux Services
  • Diplomatic, assertive and customer-oriented communication skill
  • Excellent language and communication skills in English

Application:

Please send your CV in English and in Hungarian to the email address below.

Helyek Budapest
Pest
Kategória IT / Informatika
Minimális tapasztalat 2 év
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Elvárt nyelvtudás Angol
Egyéb hasonló állások Önnek
Bér- és TB ügyintéző - Tatabánya

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Minőségirányítási mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Gyártástervező

Trenkwalder Kft

Gyártó partnercégünk számára keresünk munkatárs...
Tolna, Tolna