www.cvonline.hu

Java Architect

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.17.
Jelentkezési határidő: 2015.05.23.

Pozíció leírása / Job description

Our client is a worldwide actor in the banking sector, looking for a Java Architect to their Budapest-based business services centre, who will play a key role in the Access Management Engineering Team.

Feladatok:

- Work closely with the Operation
- Focus on Authentication Technologies
- support the team with the manner of egineering Authentication Infrastucture

Elvárások:

- Proficient in Java/J2EE
- Proficient in SOAP and restful web services
- experience with different web servers
- experience with Unix/Linux scipting and server technology
- knowledge of application security (SSO, Federation and multifactor)

Nice to have:

- experience with mobile application development
- experience with LDAP and other RDBMS databases
- experience with PingFederate, Siteminder or any security products

Amit kínálunk:

- High-standard international working environment
- Competitive benefits package
- Interesting and challenging work due to the diversity of the projects

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -