www.cvonline.hu
IT Specialist - Windows (Referenciaszám: PJ255)
Pannonjob Kft.
Frissítve : 2009.01.15.
Jelentkezési határidő: 2013.02.12.
Hirdetés azonosító: 203452
lejárt

On behalf of our multinational partner we are looking for

IT Specialist - Windows
Hungary, Székesfehérvár

Job description:
- Provide last level support for OS and application related problems on
Windows server platforms
- Perform regular System Administrator tasks
- Install and configure operating systems
- Identify and prevent operating system and application failures
- Control and maintain security and compliance, implement corporate
security standards
- Manage Backup & Recovery
- Support Server Hardware

Required:
Experience in Windows Server support including:
- Windows Domains Management
- MS Active Directory Support
- Cluster Environment Management
- IP Services Support
- Strong communication skills in English
- Team player
- Strong analytical skills

Preferred:
- Bachelor's Degree
- MCP, MCSA or MCSE
- Similar experience in large enterprise environment
- Experience in:
- MS SQL Server or
- DB2 or
- MS Exchange Server or
- Citrix server solutions

Please send your Hungarian and English professional CV - with the ID number in the subject of the letter - to Tünde Némethné Peták with the help of our registration form below or to the following e-mail address: E-mail cím megjelenítése.

We inform you that by applying for a position advertised by Pannonjob or by submitting your details to the Pannonjob database, you are automatically accepting the terms of Pannonjob's data protection declaration, which you can view at the following link: Link megjelenítése

Nyilvántartási szám: 4376-4./2003, 07-0006-06.

Tekintse meg új álláskereső weboldalunkat informatikusok számára:
Link megjelenítése

Kattintson Facebook profilunkon a Tetszik gombra, ha elsőként szeretne értesülni legfrissebb IT kereséseinkről:Link megjelenítése

Egyéb hasonló állások Önnek
Pénztáros - (Rugalmas munkaidő)-Részmunkaidőben

Tesco-Global Áruházak Zrt.