www.cvonline.hu
IT Help Desk Systems Analyst (Junior Project Manager)
Grafton Recruitment Kft

Frissítve : 2016.06.15.
Jelentkezési határidő: 2016.06.22.
Hirdetés azonosító: 975165
lejárt

(Pest)

Pozícióleírás
For our developing international client operating in FMCG sector we are looking for an applicant for the position:
IT Help Desk System Analyst and Junior Project Manager
As a Junior Project Manager for our international service desk, you will:

- Analyse multifaceted and comprehensive incidents (3rd level troubleshooting and monitoring)
- Provide and maintain technical resources with a high level of support
- Create short-term workarounds and introduce long-term solutions
- Enhance our store software and hardware
- Collaborate with the International IT department in Germany and the National IT departments in 3 countries
- Develop and maintain the knowledge database

Követelmények
- Bachelor’s or Master’s degree in IT or Computer Science
- 1–3 years working experience (preferably in an IT service or help desk environment)
- Comprehensive knowledge in the fields of software, hardware and networks
- Experience with Windows Server and Linux
- Familiarity with MS AD and Hyper-V
- Fluent in both English and German
- Willingness to learn new technologies and systems
- Analytical thinking and customer orientation
- Strong communication skills
- Knowledge of scripting (PS) or development languages and SQL databases is beneficial

- Above-average salary
- Pleasant working atmosphere in a modern, dynamic and international environment
- Intensive on-the-job training
- Early assumption of responsibility
- Structured qualifications programme
- Attractive career opportunities

Kategória
IT / Informatika
Régió
Pest
Egyéb hasonló állások Önnek
Bér- és TB ügyintéző - Tatabánya

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Minőségirányítási mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Gyártástervező

Trenkwalder Kft

Gyártó partnercégünk számára keresünk munkatárs...
Tolna, Tolna