www.cvonline.hu
IT Application Manager (m/f)
Bluebird International ZRt.
Frissítve : 2014.09.26.
Jelentkezési határidő: 2014.09.27.
Hirdetés azonosító: 850202
lejárt
IT SERVICES FEJLÉC

Your tasks

  • Take over responsibility for daily applications operation of the banks financial and reporting systems
  • Technical implementation of changes to these systems
  • Supporting optimization of related IT processes and IT architecture
  • Coordination of different external partners involved in daily operation and active SLA monitoring
  • 2nd and 3rd level support of these systems
  • Granting Application Permissions
  • Coordination, monitoring and execution of daily procedures
  • Disaster recovery management

Your profile

  • Technical educational background, product certifications are an asset
  • Minimum of 5 years working experience in a similar field
  • Broad technical skills and knowledge about MSSQL and Oracle Databases all running in virtualized (VMWare) Windows server environment
  • Analytical skills, stress-resilience, flexibility, solution oriented
  • Profound command of English is a must and good knowledge of German is an asset, any other CEE language would be of advantage
  • Calm and pragmatic approach towards problem solving

Your chance

  • We acknowledge and reward good performance
  • We offer personal and professional development through your career
  • Be part of the committed and successful team
  • Gather international experience in a dynamic and moving forward environment

Kezdés: 2014 szept./okt.

Projekt hossza: 9 hónap+opció hosszabbításra

Szerződés típusa: lehetőség van alvállalkozói, és határozatlan idejű osztrák alkalmazott szerződésre is

Helyszín: Bécs, helyszíni munkavégzés

Kategória
IT / Informatika
Régió
Külföld