www.cvonline.hu

Integration Specialist

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.23.
Jelentkezési határidő: 2015.05.06.

Pozíció leírása / Job description

Our Partner is a global leader in modelling, simulation and training for civil aviation and defence. We are looking for an Integration Specialist on their behalf to join their international team.

Feladatok:

- Operation and maintenance of the installed simulator
- Diagnosis and troubleshooting of the software
- Correspondance with the Clients
- Integration of the new tools and modules
- Development of the work-flow
- Cooperation with the Clients as an on-site consultant

Elvárások:

- Bsc degree in Electric Engineering or in Software Engineering
- Clean Sheet / for security certificate / is a must
- Experience in integration procedures and processes
- Knowledge of one of the following programming languages: C, C++ or C#
- Experience in networks and in supervisory reporting
- Solid English knowledge
- Willingness to travel in at least 80% of the time

Good to have:
- Experince in simulator programs
- Complex, multilangual programming experience in Java, Python
- Knowledge of the following: SQL, Python, Perl, Racket or similar
- French or German knowledge

Amit kínálunk:

- Outstanding career opportunity
- High standard of various projects in aviation, defence and in medicals
- Uniquely good package of benefits
- Travelling opportunities to Western Europe and to North-America

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat 2 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő