www.cvonline.hu

In-Country Marketing Manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.08.23.
Jelentkezési határidő: 2014.09.05.
Hirdetés azonosító: 849542

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: In-Country Marketing Manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: F&F is the World's leading brand of affordable fashion for everyone. F&F was developed and launched in UK and Ireland in 2000. The brand was launched in Central Europe (Czech, Hungary, Poland and Slovakia) in 2008, then in China, Korea, Malaysia and Thailand in 2009. Turkey joined in 2010. Franchise business was launched in 2012 - the first country is Saudi.

To build the F&F brand and to drive trade by shaping the clothing strategy and implementing the marketing plan in Hungary. The In-Country Marketing Manager is the key contact between Hungary and the centralised UK marketing team. The role involves influencing key stakeholders at all levels to deliver a complex and fast changing trade plan, facilitating solutions to trading issues, managing budgets, providing local expertise to the central team and shaping strategy. The role ensures that all communication channels - including TV, press, flyers, web, leaflet and POS - are maximized to hit stretching brand awareness and KPI targets. The role has management accountability for 2 direct reports. Managing and coaching them, ensure the team is motivated and consistently developed.
Munkakör betöltésének feltételei: Education:
- Collage/University degree on field of Marketing
- At least 3 years job experience on relevant field of marketing
Communication:
- Advanced language exam/knowledge of English, fluent and great written and verbal communication
- Excellent communication skills (written and verbal)
Retail Marketing:
- Experience of balancing priorities in a fast paced, constantly changing environment to meet tight deadlines.
- Ability to work under stress and with tight deadlines
- Planning and analytical skills
- Customer focus
- Analysis and Decision Making
- Managing Change
- Gaining Commitment
- Project management
- Time management
- Well organized, proactive person
Team management:
- Ability to interact with people at all levels
- Comfortable working as part of a team and individually
- PC skills (MS Office) - confident knowledge.
- Personal Integrity
- Developing Self and Others
- Managing Performance
- Driving licence of category "B"
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - Knowledge of the main participant of the Hungarian clothing market
- General knowledge of the media market
- Experience in POS artworking & printing