www.cvonline.hu
Identity and Access Management Engineer
Bluebird International ZRt.
Frissítve : 2015.02.27.
Jelentkezési határidő: 2015.03.25.
Hirdetés azonosító: 879151
lejárt
IT SERVICES FEJLÉC

Our Client is one of the leading global financial services company and does business in more than 100 countries. It provides a broad range of services, including consumer banking and credit, corporate and investment banking, securities brokerage and wealth management.

Responsibilities:

  • Building and maintaining the SiteMinder infrastructure
  • Building and configuring the SiteMinder policy servers and associated directory servers
  • Building new servers, performing changes as indicated by the engineering team
  • Ensuring the ongoing operation of the environment
  • Find solutions in those cases where 3rd level administrators can not help
  • Environment: 100% Unix (Solaris), planned to migrate to Red Hat Linux

Requirements:

  • At least 4 years’ experience working in a Unix/Linux environment in relevant role
  • Advantage: experience working with identity and access management products (e.g. CA SiteMinder, DSEE LDAP)
  • Experience using Unix shell scripting or motivated to use it
  • Fluent English knowledge
  • Higher degree

Kategória
IT / Informatika
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Bolti eladó

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Munkakör megnevezése: Bolti eladó Munkavégzés h...
Győr-Moson-Sopron

Hátsó területet működtető munkatárs

Munkakör megnevezése: Hátsó területet működtető...
Pest

Zöldség árufeltöltő

Munkakör megnevezése: Zöldség árufeltöltő Munka...