www.cvonline.hu

HVAC Engineer

Régió:

Pest

Human Centrum Kft.
Hozzáadva: 2017.11.17.
Hirdetés azonosító: 745584
lejárt

Humán Centrum Kft. működése alatt több ezer embernek biztosított országszerte törvényes, bejelentett munkahelyet, fejlődési lehetőséget számos iparágban. Célunk a munkatársak hatékonyságának növelése, fejlesztése és óvása, mely kiemelkedően fontos a vállalatok sikere szempontjából.

Ezúttal partnercégünk részére keresünk fekete ellátó rendszerek és szellőztető rendszerek karbantartó mérnök munkakörbe munkatársat az alábbi feltételekkel:

Feladatok:

  • Should be an expert in HVAC field that involves heating, ventilation, and air conditioning systems which control temperature and air flow throughout production buildings, offices, steam system, compressed air, Industrial RO, water system, etc
  • Responsible for finding solutions to any problems that arise and making tests to be sure that they are efficient and robust as well as dealing with issues related to sustainability
  • Responsible for dedicated engineering tasks in local and global projects as design, evaluation, installation, tests, create protocols for local projects, follow-up
  • Leading local projects and takes overall responsibility of all related project phases (URB, design, tender, contracts, installation, qualification, documentation, archiving)
  • Maintain documentations and drawings
  • Giving support for the site and building maintenance team in questions related to HVAC and Black utilities
  • Manage modifications and cooperation with other departments (production, maintenance, QC, QA, etc) as well as external colleagues
  • Control, evaluate and approve external staffs work
  • Knowledge of fluid dynamics, thermodynamics and mechanical studies are required
  • Understand of basic construction principles, industrial equipments, utilities and piping systems and instrumentation is also imperative

Elvárások:

  • The candidate must graduate from a university or a college with a degree in one of the following fields: Mechanical or Electromechanical Engineering or related technological field
  • 3+ years of relevant work experience in engineering, maintenance, construction or production activities
  • Experience in pharmaceutical or "food industry" business or in "building services" could be considered as positive
  • Knowledge of computer-aided design (e.g.: AutoCAD) software is required
  • Effective written and verbal communications skills in English is inevitable
  • Excellent problem solving skills are essential
  • Must be able to work under pressure and deliver results within deadlines

Előnyt jelent:

Amit kínálunk:

  • kellemes munkahelyi légkör
  • kiemelt bérezés+ cafetéria

Jelentkezni regisztráció után a Link megjelenítése oldalon lehet fényképes önéletrajzzal.

Ha az állásajánlat felkeltheti ismerősei érdeklődését, kérjük, a lenti "Megosztás" gomb segítségével ossza meg velük a facebookon is!

Kategória
Mérnök / Műszaki