www.cvonline.hu
HSE coordinator
Trenkwalder Kft
Hozzáadva: 2017.04.27.
Jelentkezési határidő: 2014.10.29.
Hirdetés azonosító: 863583
lejárt

On behalf of our multinational Client we are looking for enthusiastic and highly motivated candidates to join a young and dynamic international team. Our partner will provide the opportunity to:

Feladatok:

  • Organize and co-ordinate the health, safety, environmental protection and fire safety (HSE) activity of the company in line with all legislations, ISO 14001, OHSAS 18001 standards and corporate requirements
  • Establish, maintain and improve the HSE management system of the organisation
  • Ensure that the HSE aspects are integrated into the highest level of the decision making.
  • Prepare, provide and evaluate HSE training programs for employees to ensure persons responsible fully understand the procedures involved.
  • Initiate, and lead projects to improve the HSE status of the company. Ensure that HSE aspects are integrated into all project implemented at the company.
  • Define annual HSE targets and objectives with the plant management team, plant safety committee and regional HSE manager
  • Tracking and reporting the HSE performance of the organisation (audit results, performance to objectives and targets, etc)
  • Fulfils required reporting in line with the legal and corporate requirements
  • Investigating incidents, near misses, illnesses, and emergency responses, and ensuring that corrective and preventive actions/controls are implemented;

Elvárások:

  • College / university degree in Engineering, Environmental Management, Safety, Industrial Hygiene or Relevant Disciplines
  • Appropriate national safety qualification (medium level)
  • Minimum 5 years relevant experience (preferably in a multinational environment)
  • Good command of English both verbal and written (German language is an advantage)
  • Familiar with MS office software
  • Strong drive with a self-confident hands-on approach and ability to effect change
  • Can communicate clearly with each level of the organisation
  • Can deliver client focused, practical and creative solutions using own initiative with minimum oversight.
  • Ability to work in a team
  • Ability to successfully prioritize simultaneous activities and bring them to closure within time scale and budget.
  • Familiar with communication techniques
  • Positive and confident under pressure

Jelen hirdetߩsre való jelentkezéssel és pályázati anyagom elküldésével hozzájárulok a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. rendelkezésére bocsátott önéletrajzomban szereplő adatok kezeléséhez, adatbázisba történő felvételéhez, ill. megfelelő állásajánlat esetén - előzetes egyeztetés alapján - megbízójuknak való továbbításához. Tudomásul veszem, hogy az adatok adatbázisból való törlése vagy az adatok módosítása írásbeli kérésemre, a kérelem kézhezvételét követő 8 munkanapon belül történik. Az erre irányuló kérést az adatokat regisztráló irodának írásban kell eljuttatnom. Igazolom, hogy az általam megadott információk valósak.

Magán-munkaközvetítői ny. sz.: 29338/2000-0100
Munkaerő-kölcsönzői ny. sz.: 37961/2001-0100
Adatkezelés nyilvántartási száma NAIH-53813/2012.