www.cvonline.hu

Head of Software Development (Microsoft technologies)

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.08.27.
Jelentkezési határidő: 2016.05.17.

Pozíció leírása / Job description

Our client is a multinational telecommunicational software development group with a clientele based in countries around the EMEA region. For the management of their development team - at the Technical Headquarter in Budapest - we are looking for a Development Team Leader, reporting to the CTO.

Feladatok:

- Leading the development team
- Organize, motivate and expand the team (10-12 developers)
- Take part in decision process of:
software architecture, development framework, scope definition
- High level development task breakdown and estimations
- Keep connection with specification, testing team, product owners and project stakeholders
- Measurement and optimization of the development process

Elvárások:

- University degree
- Solid professional experience in development, architect design and leadership
- Deep understanding of Microsoft development technologies (MSSQL, EF, MVC)
- Proven competencies, especially problem solving and strategic thinking
- Product/Service-oriented approach
- Fluent English
- Willingness to travel

Amit kínálunk:

- Negotiable salary with performance bonus
- Notebook, mobile
- Dynamic and enthusiastic team
- Challenging projects
- Travelling opportunities

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -