Head of Management Reporting and Financial Analysis Department

  • A hirdetés 1016 napja lejárt

Munkakör megnevezése:

Szakterület megnevezése: controlling, stratégia, tervezés-elemzés

Munkavégzés helye: Budapest

Főbb feladatok:

  • responsible for the financial planning for K&H Group including setting up architecture, methodologies
  • responsible for internal financial management reporting architecture, processes and their controls
  • responsible for K&H Group management reporting
  • responsible for the analysis of the financial performance, profit-generation ability and capital / risk position of K&H Group from different aspects (business lines, products, channels, sales points) as well as ensuring methods and systems aligned with principles defined
  • responsible for providing management reporting functions towards local management, KBC Group and shareholders
  • responsible for providing adequate business information, participate in pre-decision analysis

A munkakör betöltésének feltételei:

  • at least 5 years of experience in banking/finance
  • fluency in Business English (oral and written)
  • user knowledge of the office systems (Word, Excel, Lotus Notes)
  • ability to work precisely and without errors
  • extensive professional knowledge of the Bank’s procedures and IT systems used, as well as banking products and services
  • leading and managing people, determination and decision-making competencies
  • strong analytical skills and strategic thinking

Szükséges végzettség: felsőfokú (főiskola, egyetem), pénzügyi, gazdasági

Szükséges nyelvismeret: angol (tárgyalóképes)

Helyek Pest
Budapest
Kategória Szervezés / Menedzsment / Cégvezetés
Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Bank / Biztosítás / Pénzintézet
Minimális tapasztalat Több mint 5 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Elvárt nyelvtudás Angol