www.cvonline.hu

Head of IT Department

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.11.11.
Jelentkezési határidő: 2016.11.05.

Pozíció leírása / Job description

Our partner is a prestigious and stable company with international background for which we look for a Head of IT Department colleague.

Feladatok:

-manage the creation and execution of Information Technology strategy to achieve business goals
-manage IT strategy related development projects
-manage IT colleagues
-control the operation of the IT systems, follow the international technological trends
-coordinate the necessary planning and implementing processes for accepted demands
-understand and oversee the operation of the IT systems at his/her area, follow the international technological trends at the involved subsidiaries
-execute additional management tasks related to IT developments

Elvárások:

-university or college degree (preferably in IT, economics, engineering or management)
-min. 10 years of professional experience, 5 years on management level
-management and organisation development competences
-system implementation experiences (complex systems with massive user number)
-fluent English knowledge
-driving licence

Amit kínálunk:

-challenging tasks on a daily basis
-varied projects
-professional appreciation
-outstanding compensation package

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -