www.cvonline.hu

Global Category Manager IT Sourcing

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.18.
Jelentkezési határidő: 2015.06.02.

Pozíció leírása / Job description

For our international client we are currently seeking the right candidate to fulfil the Global Category Manager IT Sourcing position.

Feladatok:

- Responsible for the delivery of strategic procurement, IT sourcing, category-internal vendor management, strategic pooling, sourcing activities
- Considolate international purchasing scopes/volumes, achive the best in class vendor discounts, provide maximum operating flexibility for the region
- Support the goals of EU IT Strategy
- Contribute to the delivery of Group Level procurement strategy
- Lead international contract and supplier management in the area of IT sourcing
- Supplier Risk Management
- Support the Global Category Leader in establishing and maintaining transparency for IT Sourcing spend
- Ensure alignment between the EU Demand Plan and the saving targets

Elvárások:

- University degree/longstanding professional experience of at least 3-4 years
- Fluency in English is a must (written and verbal)
- Advanced knowledge of MS office, experience woth e-procurement platforms/ERP systems
- Experiences in strategic category management and project management
- Good understanding of supply markets
- Ability to work independently and to make decisions fast
- Willingness to travel
- Excellent intercultural and communication skills
- Strong analytical and negotiation skills

Amit kínálunk:

- Competitive compensation package
- Long term career opportunity in a stable, multinational company

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Beszerzés / Logisztika / Szállítás
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -