www.cvonline.hu

General Ledger Accountant

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.23.
Jelentkezési határidő: 2015.05.11.

Pozíció leírása / Job description

We are looking for talented and enthusiastic Senior General Ledgers to one of our well-known multinational clients.

Feladatok:

- Ensure assets are recorded appropriately by generating and analyzing open purchase order reports
- Process monthly amortization and process disposals
- Prepare journal entries
- Record, reconcile asstes and liability reclassifications
- Information support for financial statement diclosures
- Assist with ad hoc and internal management requests
- Take care of all elevant key controls are right and operating well based on the internal policies and Sarbanes Oxley Rules, Regulations.
- Assist tax with tax inquires

Elvárások:

- At least 3-5 years of experience as a general ledger accountant and/or finance analyst
- Degree in Finance and accounting or Economics
- Fluent English language knowledge
- Good understanding of accountancy processes
- Proficient computer skills are a must

Amit kínálunk:

- Long-term opportunity at a worldwide well-known company
- Complex, end-to-end processes
- Opportunity to take part in process-optimisation
- Competitive compensation package
- Young, multinational environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió Budapest
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő