www.cvonline.hu

Front Office Manager

  • A hirdetés 474 napja lejárt

International luxury hotel with premium services and high-class facilities is seeking to recruit an ambitious, determined and highly motivated individual who is seeking to embark on a career in hospitality.

Main Duties:

  • Trains, cross –trains, and retrains all Front Office employees;
  • Participates in the selection of Front Office personnel;
  • Schedules the Front Office staff;
  • Supervises workload during shifts;
  • Evaluates the job performance if each Front Office employee;
  • Maintains working relationships and communicates with all departments;
  • Resolves guest problems quickly, efficiently, and courteously;
  • Works within the allocated budget for the Front Office;
  • Enforces all cash-handling, check-cashing, and credit policies;
  • Conducts regularly scheduled meetings of Front Office department;
  • Wears the proper uniform at all times. Requires all Front Office employees to wear proper uniforms at all times;
  • Ensure implementation of all hotel policies and house rules;
  • Operate all aspects of Front Office computer system, including software maintenance, report generation and analysis, and simple configuration changes;
  • Prepare revenue and occupancy forecasting;
  • Ensure that employees are, at all times, attentive, friendly, helpful and courteous to all guests managers and other employees;
  • Monitor all V.I.P 's special guests and requests;
  • Review daily Front Office work and activity reports generated by Night Audit.

Minimum expectations:

  • Diploma in hotel industry;
  • Fluent English, Hungarian, German (another language knowledge is an advantage;)
  • Possess 3-5 years working in Front Office Manager, ideally within a 4* or 5* Hotel.

Candidates are requested to submit their CV via the email address below by 7th February, 2016.

CORINTHIA HOTEL BUDAPEST, MAGYARORSZÁG

Helyek Pest
Budapest
Kategória Ügyfélszolgálat / Vevőszolgálat / Szolgáltatás
Szervezés / Menedzsment / Cégvezetés
Idegenforgalom / Szálloda / Vendéglátás
Asszisztencia / Adminisztráció
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Elvárt nyelvtudás Magyar, Német, Angol
Egyéb hasonló állások Önnek
Védelmi ellenőr (Szállás támogatással)

Randstad Hungary Kft.

Feladatok: • a reptér területére belépő személy...
Budapest

2nd Line Cisco Network Engineer

Our multinational client is a prestigious telec...
Budapest

Gépkezelő

Partnercégünk a műszén, grafit és ezekhez kapcs...