www.cvonline.hu

Fraud Management Reporting Specialist Trainee

A telekommunikációs szektorban, egy állandóan változó iparágban dolgozunk, ezért nap mint nap újabb és újabb izgalmas kihívásokkal szembesülünk. Díjazzuk azokat az ötleteket és törekvéseket, amelyek segítenek bennünket a legjobbá válni. Meghatározó piaci szerepünk és eredményeink is igazolják, hogy sikeres csapat vagyunk. Akit keresünk:

Ahogyan leendő munkatársunkat elképzeljük:

  • Ability to understand financial services, fraud detection, and prevention in telco sector
  • Ability to multi-task as required
  • Ability to work independently on special projects
  • Basic understanding of risk controls
  • Good communication and excellent technical skills (e.g. SQL, Access, VBA, Oracle, Microsoft Excel, Brio, BI Publisher)
  • High level of ethics and professionalism
  • Work well in team environment
  • Attantion to details and strong analytical skills
  • Basic english knowledge is must
  • Billing, rating and datawarehouse experiences are an advantage

Feladatok, amelyeket rábíznánk:

  • Analyze case details to identify methodology of each fraud scheme, assess existing preventive controls, identify control gaps, recommend and implement mitigation strategies
  • Analyze loss experience based on monthly/quarterly/annual losses for trending
  • Contribute to Key Performance Indicators, prevention results, and fraud loss management reports, Indicators, prevention results, and fraud loss management reports
  • Maintain case management system for tracking of fraud cases and relevant information
  • Ongoing monitoring of rules performance to ensure that agreed risk levels and positive customer experience are maintained
  • Provide support to FMRA Assistants, and FMRA Team Leader
  • Demonstrate proficiency of applicable systems, tools, policies and procedures
  • Provide quick controlling of fraudulent events and/or claims to mitigate fraud losses
  • Research and analyze high risk transactions across all channels (webshop, shop, phone) with a sense of urgency in a fast paced environment

Munkakör betöltése során előnyt jelent:

  • Challenging work environment in a fast-changing evironment
  • Various professional career opportunities
  • Competitive salary

UPC logó

A magyar nyelvű fényképes önéletrajzot és motivációs levelet tartalmazó pályázatokat a UPC Karrieroldalon várjuk.