www.cvonline.hu

Financial and Accounting Assistant

Régió:

Budapest

Human Centrum Kft.
Hozzáadva: 2016.12.18.
Hirdetés azonosító: 772957
lejárt

A Humán Centrum Kft. működése alatt több ezer embernek biztosított országszerte törvényes, bejelentett munkahelyet, fejlődési lehetőséget számos iparágban. Célunk a munkatársak hatékonyságának növelése, fejlesztése és óvása, mely kiemelkedően fontos a vállalatok sikere szempontjából.

Ezúttal gépjármű finanszírozással foglalkozó pénzintézet keres munkatársat budapesti irodájába, a következő munkakör betöltésére az alábbi feltételekkel:

Feladatok:

  • Daily bookkeeping
  • Month closing:  revaluations, accruals and deferrals, reconciliations of GL accounts, activating fixed assets, depreciation, stock, payroll, HO charges, collaterals;
  • Refinancing loan management: maintanance of refinancing loan module, documentation,  bookeeping of the drawdowns, anticipations,  interest accruals and credit facilities;
  • Internal reporting to Head Office
  • Reporting to the National Bank of Hungary
  • Management of dealers' commission: calculation of the amount of monthly payable commission, commission deferrals, preparing subledger, control of commission write-back
  • Budgeting, monthly analyze of Actual vs. Budget figures;
  • Treasury tasks: planning the future cash-flows, registering the real figures

Elvárások:

  • University or Colloge degree
  • Minimum 2-3 year experience in banking sector
  • Basic or medium level English speaking and writing skill
  • Advanced level MS Office (mainly Excel) usage skill
  • Independent working capacity, proactivity, accuracy, flexibility

Előnyt jelent:

  • AdviseSoft system usage skill

What we offer

  • Great team spirit
  • Excellent, multinational work environment
  • Challenging tasks and a chance for continuous improvement

Application

  • If you are interested in this position, do not hesitate to apply after registration on our website:  Link megjelenítése.