Kedves Álláskereső,

Amennyiben jelentkezni kíván az álláshirdetésre, arra a hirdető cég karrier oldalán van lehetősége.

Mielőtt azonban továbblépne, kérjük, adja meg email címét, hogy ne maradjon le a hasonló állásajánlatokról.

A Tovább a jelentkezéshez gomb megnyomásával elfogadja az ÁSZF-et, és hozzájárul ahhoz, hogy a

www.cvonline.hu állásajánlatokat és álláskereséssel kapcsolatos információkat küldjön Önnek.

Az állásra a „Tovább a jelentkezéshez” gomb megnyomásával tud jelentkezni úgy, hogy a hirdető cég oldalán

minden szükséges információt megad, és a jelentkezését a leírtaknak megfelelően hajtja végre.

Financial Accounting Team Leader with a Tax/Intrastat Focus

Régió:

Budapest

Randstad Hungary Kft.
Hozzáadva: 2014.09.23.
Jelentkezési határidő: 2012.10.27.
Hirdetés azonosító: 396451
lejárt

Our newly established international client's Budapest based SSC is currently looking for a Financial Accounting Team Leader.

Feladatok:

- Manage a Financial Accounting team (8-9 FTE)
- Act as a coach and support the personal development of the team members
- Ensure continuous process improvement in the FA function, manage the required changes in a timely and effective manner
- Build strong partnership with various business partners to achieve high level of customer satisfaction among internal customers and Indirect Tax Manager
- Assist in successful FA migrations from the Business Units to the Europe SSC, Budapest
- Maintain the effectiveness of the controls and operating procedures and ensure full compliance with Internal Audit and Sarbanes-Oxley Act (SOX) requirements

Elvárások:

- Degree in Finance or Accounting
- At least 3 years experience in a Team Leader role in Financial Accounting
- Knowledge/interest in the Tax and Intrastat fields
- Strong pople management skills
- Fluent English knowledge is required, command of any other European language is an advantage
- ERP knowledge
- Strong communication and interpersonal skills, able to engage and develop a team
- Strong time management and organization skills
- Proactive, problem solving mindset

Amit kínálunk:

- Challenging work environment
- Competitive salary package
- A unique career opportunity for those who are ready to face new challenges and who are looking to step up in their career

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a Randstad honlapján

Kategória
Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió
Budapest
Link:
http://www.randstad.hu/job_details/16162-financial-accounting-team-leader-with-a-taxintrastat-focus/?mid=cvonline" onclick="emailFromLead.startUp(this.getAttribute('href'),396451);return false;

x

Kérjük, ossza meg velünk véleményét!

Visszajelzés küldése