www.cvonline.hu

Dynamics AX System engineer

  • A hirdetés 1442 napja lejárt

Sapa is the world’s leading supplier of value added aluminium profiles. As a global company Sapa is presented in 35 countries and has 15000 employees. Our Global Shared Service Center, located in Székesfehérvár, delivers IT and Financial Services to a number of Sapa sites.

Dynamics AX

System engineer

Location: Székesfehérvár, Sapa Profiles Kft.

What we offer:

The engineer will get familiar and expert of one of the most complex and biggest global Dynamics AX environment. He/she will gain expert knowledge in the operation, maintenance and improvement of such a unique architecture with its several components that provides the required ERP platform for a big multinational company as Sapa. The position requires close work with Dynamics AX professionals at Sapa and Microsoft.

Responsibilities:

  • Install and configure production and non-production Dynamics AX 2009 and 2012 environments
  • Responsible for monitoring, operating & supporting all Dynamics AX environments
  • Install new releases
  • Analyze and apply patches
  • Perform database maintenances
  • Take preventive/corrective action to ensure the complete Microsoft Dynamics IT environment is managed properly
  • Monitor system health and performance, tune system performance
  • Provide Dynamics AX security management within AX application

Requirements:

  • Bachelor’s degree is required in Business or Computer Science or Information Systems
  • Experience with MS Dynamics AX 2009 and AX2012 Platform is an advantage
  • Experience with Microsoft SQL server 2005/2008
  • Fluent English

How to apply

Please, upload your Hungarian and English CV along with a photo on the link below.

Please, click on Registration, fill all required data and apply for the job. To learn more about Sapa, please visit our website: Link megjelenítése

Helyek Fejér
Kategória IT / Informatika
Mérnök / Műszaki
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
Bér- és TB ügyintéző - Tatabánya

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Minőségirányítási mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Gyártástervező

Trenkwalder Kft

Gyártó partnercégünk számára keresünk munkatárs...
Tolna, Tolna