www.cvonline.hu

Digital Marketing Manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.23.
Jelentkezési határidő: 2015.01.09.
Hirdetés azonosító: 889490

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Digital Marketing Manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: To manage and coordinate all digital marketing activities for the grocery home shopping business including Search, Display, eCRM, Paid Social and affiliates.
- Responsible for the daily management and optimization of digital campaigns covering Search, Display, Remarketing, Paid Social, eCRM and Affiliate Channels.
- Work closely with the Marketing Manager and agencies to deliver high quality, targeted campaigns that work in unison with the brand objectives and trade activity.
- Drive new customer acquisition through digital channels measured by achieving Cost per Acquisition (CPA) and Cost per Order (CPO) targets through consistent optimization, testing and learning, insight tracking and analysis.
- Manage the ongoing eCRM program in conjunction with Tesco IT and agencies to drive retention, loyalty and frequency through personalisation, loyalty drivers. You will help to devise other strategies in conjunction with UK Group Marketing.
- Manage external Affiliate marketing agency to drive new customer acquisition growth through carefully targeted eCoupon offers and incentives for proven new customers.
- Create and deliver daily/weekly digital reports combining data across all digital platforms for all stakeholders. Performance will be measured against historical, seasonal and current data across new customer acquisition, retention and loyalty.
- Have an understanding and knowledge of Google Analytics, AdWords, Facebook Ad Manager, Twitter Ad platform and all other applicable.
- Review new technologies and keep the company at the forefront of developments in digital marketing.
- Be highly analytical and constantly striving for excellence and clarity in all activities.
- Consult regularly with the UK Group Marketing team against set goals and objectives.
- Be the digital marketing expert and evangelist, up skilling and convincing the wider marketing team of the value of digital marketing.
Munkakör betöltésének feltételei: - University or college degree in marketing or communication
- 2+ years relevant online experience
- Proven Digital Marketing management, eCommerce and eCRM experience
- Skills (including qualifications where applicable)
- Search marketing
- Google Analytics
- Display marketing
- Remarketing
- Affiliate Marketing
- Paid Social Media
- People management experience
- Knowledge of industry trends, best practice and leading web technologies
- Fluent English
- B category driving license
Skills:
- Planning and organising
- Strong attention to detail
- Results driven with focus on revenue and traffic growth
- Strong data analysis skills and knowledge of Microsoft Excel
- Influencing
- Drive
- Team Working
- Stakeholder management

Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan