www.cvonline.hu

Deputy of Chief Accountant

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.18.
Jelentkezési határidő: 2015.10.16.

Pozíció leírása / Job description

The leader in entertainment/film industry would like to strengthen the Finance department with Deputy Chief Accountant

Feladatok:

• Prepare monthly and annual closing tasks, book accruals, etc.,
• Review and approve outgoing invoices,
• Oversee the work of the general ledger accountants, check the
incoming invoices before booking, review and approve expense reports,
• Control and supervise closing processes,
• Prepare and submit VAT returns and related reports,
• Follow up on tax changes in order to insure that the company complies
with the tax regulations at all times,
• Do the bookkeeping of foreign affiliated companies comprehensively
• Supervise the work of foreign accounting firms, and prepare bank
transfers for the foreign affiliates,
• Prepare transfer pricing documentation,
• Prepare and submit statistical reports to the MNB (Central bank of
Hungary) and to the KSH (Hungarian Central Statistic Office),
• Representation of the company during external tax affairs and in case
of tax audits,
• Prepare and consult on various tax matters.

Elvárások:

• Economic college degree,
• Min. 5 years of experience in accounting
• Certified accountant diploma
• strong analytical skills
• strong English knowledge

Advantage:
Knowledge of SUN system

Amit kínálunk:

• Multinational stable environment,
• Prestigious company background
• Career development
• Competitive salary package

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Bank / Biztosítás / Pénzintézet
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -